Wpływ poziomu endokannabinoidów na zaburzenia odżywiania

Ostatnie badania wskazują na związek jaki posiada niedobór endokannabinoidów ze zmniejszeniem apetytu, który prowadzi z kolei do zaburzeń odżywiania, takich jak bulimia czy anoreksja. Endokannabinoidy są substancjami produkowanymi przez organizm, które mają znaczący wpływ na to jak funkcjonuje nasz organizm.

Badania na wpływem endokannabinoidów na zaburzenia odżywiania

W  Biological Psychiatry przeprowadzono badania, wykorzystujące pozytonową tomografię emisyjną (PET) do określenia pewnych obszarów mózgu u osób cierpiących na zaburzenia odżywiania. Naukowcy zbadali system endokannabinoidowy za pomocą sprawdzenia poziomu gęstości receptorów CB1. Badanie to zostało przeprowadzone na trzech grupach kobiet - zdrowych, cierpiących na anoreksję oraz cierpiących na bulimię.

Wyniki badań

Analiza wykazała, że kobiety z anoreksją wykazują obniżoną funkcję receptora CB1 oraz deficyt endokannabinoidów. Dowiedziono, że u kobiet cierpiących na anoreksję i bulimie, w obszarze mózgu Insula była podwyższona dostępność CB1R. Jest obszar, który odpowiada za emocje, układ nagród, postrzeganie ciała oraz inne czynniki odpowiedzialne za zaburzenia odżywiania.

Uzyskane dane świadczą o tym, jak ważna jest rola endokannabinoidów w kontroli apetytu. Dalsze kontynuowanie badań w tym zakresie może doprowadzić do stworzenia nowych leków mających na celu walkę zaburzeniami odżywiania. Konieczne są jednak analizy, które potwierdzą czy zaobserwowane dotychczas zmiany są wywołane chorobą, czy zmiany neurochemiczne, które są czynnikami rozwoju zaburzeń odżywiania.

Więcej informacji na https://tanienasionamarihuany.pl

Podobne wpisy